لوله پی‌ وی‌ سی چیست

در این مقاله میخواهیم بدانیم که لوله پی وی سی چیست و چه کاربردی دارد.

یکی از متنوع‌ ترین و پرمصرف‌ ترین لوله‌های پلاستیکی در جهان مخصوصاً در صنایع ساختمانی، لوله‌ پی وی سی یا لوله پلیکا می‌باشد. بیش از 80 سال است که مورداستفاده قرار می‌گیرند. در بخش‌های مختلف بازار در سرتاسر دنیا کاربرد دارند. لوله‌های پلیمری جامدی که توسط بشر ساخته شده و یکی از پلاستیک‌های بسیار مورداستفاده در جهان است.

این پلاستیک با نام کامل پلی‌ وینیل کلرید نیز شناخته می‌شود. پلی‌ وینیل‌کلراید که از طریق یک واکنش شیمیایی سنتز تولید می‌شوند. این قابلیت را می‌دهد که به اشکال مختلف تولید شوند و در مکان های مختلف کاربرد داشته باشند. لوله های پی وی سی ماده ای کاملا متنوع بوده که می توانند به دو اشکال انعطاف پذیر یا سفت و سخت (uPVC)، با رنگ یا به صورت شفاف و مطابق با اشکال و اندازه های مورد نیاز تولید شوند.

وقتی از لوله های پی وی سی صحبت می شود در 7 مکان کاربرد عمده خواهند داشت. از این ماده به طور گسترده استفاده می شود. اگر می خواهید با لوله پی وی سی بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

انواع لوله پی وی سی 

لوله های پلاستیکی به اشکال مختلف می توانند در بیایند و هر کدام برای هدف خاصی کاربرد دارد و در دستیابی به هدف خاص از سایرین بهتر می باشد. در ادامه ما انواع مختلف لوله های پی وی سی را خدمتتان معرفی می کنیم. همچنین توضیح خواهیم داد که برای چه مواردی از آنها می توانید استفاده کنید.

چند نوع لوله پی وی سی وجود دارد :

 • لوله UPVC (یو پی وی سی)
 • لوله M-PVC (ام پی وی سی)
 • لوله OPVC (او پی وی سی)
 • لوله CPVC (سی پی وی سی)
 • لوله PPVC (پی پی وی سی)
 • لوله پی وی سی فشار ضعیف
 • لوله پی وی سی نیمه قوی
 • لوله پی وی سی فشار قوی

لوله پی‌ وی‌ سی چیست

در حالی که همه آنها ویژگی های بسیاری دارند از جمله دوام، ایمنی، قابلیت بازیافت و پایداری ولی از جهات مختلف متفاوت هستند. هر نوع از آن مزایای خاص خودش را دارد و هر کدام برای یک کاربرد خاص مناسب می باشد.

لوله UPVC یو پی وی سی یا پلاستیکی نشده

این لوله ها که بدون نرم کننده تولید می شوند، نرم کننده یک ماده محسوب می شود و تولید کنندگان به مواد اضافه می کنند تا مواد نرم و انعطاف پذیر شوند. به عبارت دیگر، این نرم کننده ها باعث افزایش انعطاف پذیری، کاهش ویسکوزیته یا اصطکاک می شوند. به همین دلیل این گروه از لوله ها همانند لوله های ام پی وی سی دارای سختی بالایی هستند (لوله های سخت بدون نرم کننده).

لوله پی وی سی غیر پلاستیکی معمولاً برای موارد زیر استفاده می شود :

لوله و اتصالات آب آشامیدنی، پسماند و حمل و نقل خاک، فاضلاب شهری، زهکشی صنعتی و کاربردهای صنعتی.

استفاده از اتصالات و لوله های ساخته شده از PVC پلاستیکی فواید زیادی دارد. اول و مهمترین آنها سبک بودن، مقرون به صرفه و کارکرد آسان آنها می باشد. این امر آنها را به گزینه ای مناسب برای حمل آب آشامیدنی تبدیل می کند.

آنها عملکرد مکانیکی بالا، مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش را دارند. دوام بیشتری نیز خواهند داشت. یکی دیگر از جنبه های قابل توجه این لوله ها قابل بازیافت بودن کامل آنها است. به همین دلیل آنها سازگارترین لوله های فاضلاب با محیط زیست محسوب می شوند.

لوله M-PVC ام پی وی سی

این لوله ها با فشار بالا یا PVC-Hi جدیدترین نوع لوله های PVC است. تولیدکنندگان آنها را با قرار دادن مواد شیمیایی مختلف در PVC-U تولید می کنند و مقاومت آنها در برابر ضربه را افزایش می دهند. در حالی که PVC استاندارد دارای مزایای زیادی است، اما استفاده محدودی داشت. زیرا از ثبات کافی برخوردار نبود.

برای حل این مشکل، افراد حرفه ای PVC را با پلی کربنات آلیاژ کردند. این ترکیب آلیاژی با پایداری ابعادی بالا، به ویژه هنگامی که در معرض گرما یا فشار قرار می گیرد، تشکیل می شود. در پایان، این یک ترکیب رزین ترموپلاستیک قوی با مقاومت در برابر ضربه بالا و مقاومت در برابر تحریف حرارتی ایجاد کرد.

لوله پی وی سی

لوله OPVC  او پی وی سی یا مولکولی

تولیدکنندگان با تبدیل ساختار آمورف PVC-U به فرم لایه ای تر ، پی وی سی مولکولی تولید می کنند. این امر آن را به نسخه پیشرفته PVC غیر پلاستیکی تبدیل می کند. مردم معمولاً از لوله های پی وی سی جهت دار مولکولی برای موارد زیر استفاده می کنند :

لوله ها و اتصالات فشار قوی

سیستم های فاضلاب در زمین های ناپایدار

 لوله های آبیاری

شبکه پمپاژ فاضلاب

لوله CPVC  سی پی وی سی یا کلردار

لوله هایی هستند که مقدار کلر بیشتری دارند. آنها با كلر زدن رزین PVC ساخته می شوند. تولیدکنندگان آنها را در دهه 1960 با سیستم های توزیع آب آشنا کردند، اما روند تولید آنها کمی تغییر کرد. مواد افزودنی زیادی در پی وی سی کلر مانند مواد رنگی، روان کننده ها، تثبیت کننده ها و اصلاح کننده های ضربه وجود دارد. لوله های C-PVC مزایای بسیاری نسبت به لوله های پی وی سی پلاستیکی ندارند.

لوله های پی وی سی کلر در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند و برای آب آشامیدنی قابل استفاده نیستند. همچنین هر دو به دلیل مقاومت در برابر ضربه بسیار بادوام هستند. بزرگترین تفاوت در این است که لوله های پی وی سی کلر در برابر طیف گسترده ای از دما مقاوم هستند. این امر آنها را به گزینه ای عالی برای سیستم های فاضلاب در مناطق مسکونی و ساخت و سازهای تجاری تبدیل می کند.

این باعث دوام بیشتر آنها شده است. یکی دیگر از جنبه های لوله پی وی سی پلاستیک قابل بازیافتی کامل آن می باشد. به همین دلیل، آنها سازگارترین لوله های فاضلاب برای محیط زیست به حساب می آیند.

لوله P-PVC پی وی سی

اگر در لوله های پی وی سی از مقدار بسیار زیادی نرم کننده استفاده شود، به آن P-PVC می گویند. این لوله نسبت به سایرین، انعطاف پذیر تر و نرم تر است (لوله های بسیار انعطاف پذیر).

لوله های پی وی سی یا لوله پلیکا ها غیر سمی هستند و بیشتر برای لوله کشی و زهکشی استفاده می شوند. آنها به سرعت به ماده جایگزین لوله کشی سربی و فلز تبدیل شده اند. مانند لوله های فولادی رزوه ای، مسی و آلومینیومی. پی وی سی مزایای زیادی نسبت به لوله های فلزی سنتی دارد.

استحکام و دوام آن در کنار هزینه کم و نصب آسان باعث شده است که برای استفاده در کارهای لوله کشی مبتنی بر آب تبدیل شود. سطح صاف لوله PVC منجر به کاهش هزینه های پمپاژ و مصرف انرژی شود. ماشینکاری، برش و اتصال پی وی سی آسانتر است. و اجازه می دهد تلورانس نزدیک با اتصالات سبک فشرده سازی یا فشار متناسب حاصل شود. همچنین می تواند به همراه سیمان برای مقاومت بیشتر استفاده شود. هنگام استفاده با اتصالات پی وی سی بدون نشت، اتلاف آب از بین می رود.

لوله پی وی سی فشار ضعیف

لوله های فشار ضعیف یکی دیگر از انواع لوله های پی وی سی محسوب می شود و در مصارف هواکش و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها در سایزهای 20 الی 400 میلیمتری وجود دارند. کلیه لوله ها در جهت مصارف گوناگون و دارای استاندارد و گواهی کیفیت می باشند. لوله های فشار ضعیف می تواند کانال های عبور هوا (هواکش های داخل حمام و توالت ها، جمع کردن آب های باران در پشت بام ها و ناودانی ها، شبکه های فاضلاب داخل ساختمان، عبور سیم ها و کابل های برق، اتصال فاضلاب خانگی به شبکه شهری مورد استفاده قرار بگیرد.

این یکی دیگر از انواع لوله پلیکاها با فشار ضعیف به صوت معمولی یا لوله پلیکای هواکشی مورد استفاده قرار میگیرد. به علت سبک وزن بودن در کانال های هوا ساختمان مخصوصا در توالت ها قرار میگیرد. این لوله ها به علت کم بودن ضخامت و وزن لوله دارای استاندارد نیستند. به همین قیمت پایینتری را نسبت به لوله های درجه 1 دارند.

این لوله در سایزهای از ۶۳ – ۹۰ – ۱۱۰ – ۱۲۵ – ۱۶۰ – ۲۰۰ – ۲۵۰ میلیمتر که در دو نوع گرانولی و پودری عرضه می شوند. هر چه تعداد طبقات و واحد های یک ساختمان افزایش پیدا کند، سایز لوله های هواکشی ساختمان نیز افزایش پیدا میابد.

لوله پی وی سی فشار نیمه قوی

لوله های PVC با فشار نیمه قوی برای فاضلاب ها مورد استفاده قرار میگیرد. در مصارفی همچون مصارف صنعتی، آب لوله کشی خانه ها و آب آشامیدنی می توانید به راحتی استفاده نمایید. یکی از ویژگی های لوله فشار نیمه قوی پی وی سی مقاومت در مقابل رشد باکتری ها می باشد. که باعث میشود بتوانید از آنها برای فاضلاب ها استفاده نمایید.

از دیگر ویژگی های لوله های پی وی سی فشار نیمه قوی می توانیم به مقاومت عالی آنها در مقابل مواد شیمیایی اشاره نمود. که باعث استفاده بیشتر آنها در کارخانجات و بیمارستان ها اشاره کرد.

لوله پی وی سی فشار قوی

لوله های PVC فشار قوی که در محافظت از کابل های فشار قوی در میادین شهری و جاده ای که مسیرهای رفت آمد و عبور و مرور می باشد، استفاده می شوند. لوله های با استحکامات بالا و مقاومت عالی در مقابل سیم و کابل های جریان برق در مقابل عوامل جوی نظیر سیل، طوفان، گرما و … را دارد. در برخورد احتمالی حیوانات، پرنده ها با سیم های برق نیز جلوگیری می کند.

لوله پی وی سی فشار قوی باید طبق استاندارد ۱۳۳۶۱-۲ ملی ایران تولید شوند. همچنین تولید آن ها باید مطابق با ضوابط داخلی و خارجی باشد. از این لوله ها می توان جهت آبیاری و آبرسانی به وسیله فشار نیز استفاده کرد.

انواع لوله پی وی سی از نظر شکل ساخت

لوله های پی وی سی بر مبنای مدل ها دسته بندی می شوند. همچنین بر اساس شکل و ظاهر آن نیز ممکن است تقسیم بندی گردند. لوله های پلیکا انواع مختلف با اندازه و ابعاد و همچنین اتصالات در جاهای خاص را دارا میباشند. در این بخش راهنمایی گسترده درباره نوع شکل لوله و اتصالات پی وی سی پرداخته ایم که در زیر هر نوع لوله پی وی سی و هر نوع اتصالات با توجه به ابعادی که دارد را توضیح می دهیم.

اندازه های لوله 3 ممکن است بر اساس قطر خارجی، قطر داخلی، قطر دیواره متغیر باشد.

لوله ها معمولاً سرراست هستند. اما باید لوله ها را در کنار هم قرار دهید تا مطابق با قوانین ساختمانی محلی باشد. این بسته به عملکرد، مکان و کد ساختمان می تواند ساده یا پیچیده باشد. اتصالات لوله پی وی سی برای اتصال لوله های پی وی سی به هم استفاده می شود.

اتصالات لوله پی وی سی

خوشبختانه اتصالات لوله پی وی سی انواع مختلفی دارد که می توانید تقریباً در هر پیکربندی لوله را اجرا کنید.

 • اتصالات گوشه ای پی وی سی 3 طرفه

اتصالات گوشه ای 3 طرفه لوله را به سه جهت تقسیم می کند و برای استفاده در گوشه ها طراحی شده است.

 • لوله های سه راهی PVC

سه راهی PVC Tee لوله سرب را به 3 جهت منشعب می کند.

 • اتصالات کراس پی وی سی 5 طرفه

اتصالات متقاطع پی وی سی 5 طرفه شکسته شده و لوله را به 4 جهت (از لوله سرب) منشعب می کند.

 • زانویی 45 درجه

گاهی اوقات شما باید به جای 90 درجه کامل، کمی لوله را خم کنید. اینجاست که اتصالات زانویی 45 درجه مفید است.

 • زانویی 90 درجه

اتصالات لوله زانویی 90 درجه که همانطور که از نامش برمی آید انجام می شود و این یعنی لوله را 90 درجه بچرخانید. چه از کف به سقف، برعکس، همراه با یک دیوار جدید و غیره. این البته یک مورد بسیار رایج است.

 • زانویی 90 درجه قابل تنظیم

در صورت نیاز به تنظیم درجه پی وی سی لوله ها، می توانید از یک زانویی قابل تنظیم استفاده کنید که به عنوان لولا عمل می کند.

 • سه راهی لوله لغزنده پی وی سی

این یک راه حل لولایی برای سازه های لوله است که در آن شما می خواهید انعطاف پذیری ایجاد عناصر محوری را ایجاد کنید. و جایی که نمی خواهید با برش آن مقاومت لوله را به خطر بیندازید. این سوکت دارای یک سوکت مناسب و دائمی در قسمت پایین است. که می توانید به یک لوله و یک سوکت بالایی متصل شوید. که از طریق لوله های پی وی سی به همان اندازه سر می خورد و لولایی ایجاد می کند.

 • صلیب استاندارد

این یک لوله به شکل ضربدری است که دارای چهار سوکت در زاویه 90 درجه است و برای تأمین پشتیبانی عضو متقابل مورد نیاز در پروژه های PVC، مانند شبکه های لوله یا سازه های بیرونی قاب استفاده می شود.

 • سه راهی استاندارد

این یک پیکربندی T شکل با دو سوکت در خط و یک سوکت در جهت عمود است که امکان اتصال سه طرفه مسطح به ساختار PVC را فراهم می کند.

کاربرد لوله پی وی سی

مصارف عمده لوله های پلیکا یا پی وی سی در شبکه های آب، ساختمان ها، توزیع آب سرد و گرم، تخلیه، پسماند، دریچه ها، فاضلاب، توزیع گاز، آبیاری، مجاری، آب پاش آتش ها و … می باشد. لوله کشی زیرزمینی یکی از بزرگترین مصارف بازار را تشکیل می دهند.

سیستم های لوله کشی پلاستیکی در ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. لوله پلاستیکی علاوه بر ارائه هزینه کم نصب شده، برای کاربردهای غیرفشاری (DWV و فاضلاب) نیز جذاب است. زیرا دیواره های داخلی صاف میزان جریان جاذبه بالا را تضمین می کنند و احتمال ایجاد توقف را به حداقل می رسانند.

لوله های پلاستیکی فاضلاب دارای مقاومت کافی برای بارهای خاکی و مقاومت شیمیایی بالایی هستند که به معنی عمر طولانی در هنگام استفاده از تاسیسات فاضلاب است. برای این کاربردها از مواد لوله های پلاستیکی ABS ، PVC و PE استفاده می شود.

لوله کشی فشار پلاستیکی برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی، در سیستم های گرمایش و سرمایش، تاسیسات حفاظت در برابر آتش، توزیع گاز، و برای تأمین و توزیع آب استفاده می شود. کاربردهای آب آشامیدنی شامل خدمات آب سرد از چاه ها یا شبکه های اصلی آب تا ساختمان و همچنین لوله کشی توزیع آب سرد و گرم در داخل ساختمان است.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *