لوله فلکسیبل چیست

در مقاله میخواهیم ببینیم لوله فلکسیبل چیست و چه کاربردی برای ما دارد.

به لوله فلزی که به منظور محافظت و پوشش کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد لوله فلکسیبل می گویند. نام دیگر این لوله ها، لوله خرطومی هم می باشد. لوله فلکسیبل از سه لایه تشکیل شده است که معمولا لایه بیرون و درونی از آلومینیوم لمینیت تشکیل شده است. اما لایه میانی آن از عایق پلی اتیلن می باشد. این لوله ها با توجه به ویژگی های خوبی که دارند. برای مثال حمل و نقل آسان و انعطاف پذیری بالا و … بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. 

برخی از ویژگی های لوله فلکسیبل عبارت اند از سبک بودن، طول عمر بسیار بالا، مقاوم بودن نسبت به چرخش کابل در هنگام نصب، انعطاف پذیری بالا، قابلیت نصب آسان و در برابر رطوبت و نور آفتاب مقاوم می باشند. معمولا استفاده از این لوله ها در پروژه های مسکونی و عمرانی بسیار زیاد شده و جایگاه ویژه ای را به خودشان اختصاص داده اند. لوله فلکسیبل را معمولا در محیط های بیرونی و داخلی یا در مکان هایی که کابل در معرض رطوبت و فرسایش قرار دارند، مورد استفاده قرار می دهند. اما کاربرد اصلی این لوله ها برای سیستم داکت اسپلیت در جهت کانال کشی می باشد.

ساختار این لوله ها به شکل نوار های فلزی است با سطح مقطع مربعی، و در انتهای کار با روکش PVC پوشانده می شوند. برای این که بتوانند لوله فلکسیبل را بر روی دیوار یا سقف و یا مکان های مختلف نصب کنند، از بست ها استفاده می کنند. حتما به این نکته توجه داشته باشید که بستی را که خریداری می نمایید از نظر اندازه با لوله فلکسیبل باید تناسب داشته باشد. همچنین می توانید از فنرهای مخصوص برای عبور کابل در لوله فلکسی هم استفاده نمایید.

فلکسیبل یعنی چه

همان گونه که قبل تر اشاره کردیم به لوله های فلکسیبل، لوله خروطومی گفته می شود که است لوله ها از ویژگی هایی همچون سبک بودن و انعطاف پذیری و نصب آسان بهره می برند. این لوله ها چند سالی است که جایگزین مناسبی برای کانال های گالوانیزه می باشند. و جزء لوله های پر مصرف قرار گرفته اند. این لوله ها را در پروژه های مسکونی و تجاری و عمرانی می توانید به وفور مشاهده کنید. به طوری که توانسته پایه اصلی صنعت تهویه مطبوع را به خود اختصاص دهد.

معمولا این لوله را در دو مدل بدون عایق و عایق دار می توانید مشاهده نمایید. در واقع لوله فلکسی با عایق پلی اتیلن از قطر ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر تولید و در شاخه های ۱۰ متری به بازار عرضه می گردد. این لوله  باعایق پلی اتیلن نسبت به محدوده دمایی ۳- تا ۱۴۰+ درجه سانتی گراد مقاوم می باشد. لوله فلکسیبل باعایق پلی اتیلن رطوبت هوای سرد را در اثر کندانس به خود جذب نمی کند. همچنین از هرگونه تعرق ممانعت به عمل می آورد.

از جمله کاربرد های این لوله ها می توان گفت که برای کلیه تأسیسات الکتریکی دارای محیط های مرطوب وگرد وغبار، سیستم های روشنایی، تابلوهای برق، محافظت فیبرنوری و … مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لوله فلکسیبل

معمولا لوله های فلکسیبل در انواع مختلفی دیده می شوند که در ادامه هر یک از آن ها را به صورت جداگانه بررسی می کنیم :

» لوله فلکسیبل برزنتی :

گفتنی است همان گونه که از نام این لوله ها مشخص است متشکل شده از یک لایه برزنت می باشد. از جمله ویژگی هایی که می توان برای این لوله نام برد این است که زمانی که می خواهید آن را نصب کنید بسیار منعطف می باشند. در برابر ضربه و خوردگی از مقاومت بالایی بهره می برند همپنین این لوله ها از وزن سبک و از استحکام کششی بالا برخوردار می باشند.

کاربرد لوله های فلکسیبل برزنتی در جهت تخلیه هوا و یا ذرات گرد و غبار می باشد و یا در صنعت تهویه مطبوع در پروژه های اداری و تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید که این لوله ها در سایز های مختلفی مشاهده نمایید و آن را با توجه به نیازتان خریداری نمایید.

» لوله فلکسیبل آلومینیومی :

این نوع لوله از سه لایه درونی و بیرونی با جنس آلومینیوم و لایه میانی میانی با عایق پلی استر تشکیل شده است.  لوله های فلکسیبل آلومینیوم دارای ویژگی ها و مشخصه های خاصی می باشند که از جمله آن ها می توان به وزن سبک، در برابر شعله و رطوبت بسیار مقاوم می باشند، بسیار انعطاف پذیر، و قابلیت حمل و نصب آسانی و … می توان اشاره کرد. معمولا کاربرد این لوله ها در یستم های دمنده و مکنده می باشد.

به عبارت دیگر این لوله ها متشکل شده از فویل آلومینیومی به ضخامت 110 الی 140 میکرون که ساختار فنری پیدا کرده می باشند. معمولا لوله های فلکسیبل در جهت تخلیه دود و آلاینده های خانگی همچون هودهای آشپزخانه و بخارات داغ در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در رابطه با سایز این لوله ها باید اشاره کنیم که قطر 10. 12.5. 15. 20. 25.  سانتی متری مشاهده می شوند تا کاربر بتواند آن را مطابق پروژه خود انتخاب و استفاده نماید. گفتنی است که آلومینیوم مانند یک عایق بسیار قوی عمل می نماید. میتواند در برابر عواملی همچون فشار بالاکشش ضربه فرسایش و… از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

» لوله فلکسیبل پلاستیکی :

همان گونه که از نام این لوله ها پیداست جنس و متریال این نوع لوله ها از پلاستیک اصل می باشد. در رابطه با کاربرد این لوله ها باید بگوییم که اصولا از آن ها در انواع تابلو برق ها استفاده می شود. گفتنی است که  به عنوان یک پل ارتباطی بین سینی و درب تابلو برق عمل می کند.

به عبارت دیگر باید بگوییم که به لوله های پلاستیکی فلکسیبل ، وله های خرطومی تابلویی نیز گفته می شود. لوله خرطومی تابلویی دارای انعطاف بالا بوده و مقاوم در دمای ۸۰+تا۱۰- درجه سانتی گراد می باشد. و دارای ضریب حفاظت محیطی IP55 می باشد. مناسب برای استفاده در فضا های داخلی که درمقابل اشعه آفتاب قرار ندارند می باشد. همچون تابلو برق، یخچال، تجهیزات پزشکی، جاروبرقی، سیم کشی و … می باشند.

» لوله فلکسیبل پلی استر :

این نوع لوله های را می توانیم جزئی از اولین لوله های فلکسیبل بدانیم این لوله ها نیز از سه جزء تشکیل شده اند. لایه درونی و بیرونی آن از جنس الومینیوم بوده و لایه میانی ان از عایق پلی استر می باشد. می توانید که این لوله ها را در قطرهایی از 4 تا 20 اینچ مشاهده نمایید. دمایی که این لوله ها می تواند تحمل کنند یا به عبارت دیگر مقاومت دمایی ان ها از 20- تا 80+ می باشد. لوله های فلکسیبل پلی استری به عنوان داکت انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها بسیار پر کاربرد می باشند

از مشخصه های خوبی که این لوله ها دارند می توانیم که به خاصیت ارتجاعی آن ، انعطاف پذیری بالا، در برابر بخار و رطوبت و دما های بالا بسیار مقاوم می باشند. کاربرد دیگر این لوله ها در سیستم های گرمایشی و سرمایشی می باشد.

» لوله فلکسیبل فلزی :

باید بدانید که این نوع لوله ها را می توانید با متریال سیلیس، استیل، گالوانیزه مشاهده نمایید. معمولا از این نوع لوله ها در جهت انتقال مواد نیمه جامد و هوا استفاده می کنند. با وجود این که این لوله ها از فلزات تولید شده اند اما از ساختاری بسیار منعطف بهره می برند و انعطاف پذیری خود را از دست نمیدهند. و شما می توانید که به راحتی آن ها را به اشکال گوناگون تبدیل نمایید. شما میتوانید که از این لوله ها در محیط های مختلف با شرایط متفاوت استفاده نمایید. این لوله ها بسیار مقاوم و مستحکم می باشند. در برابر ضربه ، فشار، پوسیدگی، کشش، فشردگی و … مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان می دهند.

علاوه بر آن می توانند که در برابر عوامل طبیعی مانند سرما ، گرما، حشرات، رطوبت و حرارت و حتی در برابر مواد شیمیایی مانند مواد روغنی، نفتی، گازی و … نیز بسیار مقاوم می باشند.

» لوله فلکسیبل PVC :

میدانید که لوله های لکسیبل پی وی سی بسیار سبک می باشند و از انعطاف پذیری بالایی نیز بهره می برند. همچنین در برابر اثرات شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار می باشند. ویژگی های دیگری که برای این لوله ها می توان نام برد استحکام کششی بالا، می توان آن ها را در رنگ های مشکی و یا بی رنگ مشاهده کرد. با ضخامت های مختلف فنر و بدنه برای کاربردهای سبک و سنگین موجود می باشند. و از قابلیت اتصال فنر به زمین در جهت تخلیه الکتریسیته ساکن بهره می برند.

معمولا از لوله های فلکسیبل PVC برای تهویه ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده می شود. همچنین در جهت انتقال مواد، اتاق های تمیز، سیستم های جمع آوری غبار و ذرات و … نیز استفاده می شود.

در حالت کلی لوله های فلکسی در مدل روکش دار و بدون روکش می باشند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد :

لوله فلکسیبل روکش دار

رایج ترین شکل لوله های فلکسیبل، لوله های فلکسی روکش دار می باشند. این لوله ها بیشتر در جهت نصب دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند. لوله فلکسیبل روکشدار از جنس فلز آلومینیوم ساخته شده که با روکش پلاستیکی پوشش داده شده است. بیشتر به جهت عدم نفوذ رطوبت در محیط های روباز و مرطوب استفاده می شود.

لوله فلکسیبل بدون روکش

این نوع لوله ها بدون روکش می باشند. در لوله های فلکسیبل بدون روکش برعکس لوله های فلکسیبل روکش دار از روکش PVC استفاده نمیشود. همین امر باعث میشود که روکش PVC ندارند از مقاومت کمتری برخوردار باشند.

بیشتر در محیط های داخلی از آن استفاده میشود تا محیط های باز. برخی از مزیت های لوله های فلکسیبل بدون روکش عبارت اند از طول عمر بسیار بالا، انعطاف پذیر، سبک بودن، از قیمت مناسبی بهره می برند. برای محیط های داخلی مناسب می باشند. تفاوتی که می توان در لوله های فلکسی بدون روکش و با روکش مشاهده کرد روکش به کار رفته در لوله های فلکسی روکش دار می باشد. این لوله از جنس PVC می باشد و از این روکش در لوله های فلکسی بدون روکش استفاده نشده است.

اندازه های رایج لوله فلکسیبل

سایز استاندارد این لوله ها  در اندازه های 11،13 ، 16، 21، 25، 29، 36، 42 و 48 میلی متری می باشد. این لوله ها را با توجه به وزن و اندازه و ضخامت سیم و کابل انتخاب نمایید.

نحوه کابل کشی لوله فلکسیبل

برای اتصال لوله‌ های فلکسی به دیوار از بست‌های مخصوصی استفاده می ‌شود. این بست‌ ها، با توجه به لوله فلکسی مورد استفاده، اندازه‌های مختلفی دارد. برای همین باید با توجه به سایز لوله فلکسی مورد استفاده، بست ‌ها را انتخاب کنید. لوله فلکسیبل برق را می ‌توان توسط گلند به جعبه تقسیم برق متصل کرد.

انواع بست لوله فلکسیبل

در رابطه با این بست ها باید بگوییم که بست لوله فلکسی در واقع نوعی نوار فلزی در پهنای کم است که در نهایت زمانی که به وسیله قفل بسته می شود به شکل مقطع دایره تبدیل شده که متناسب با شکل مقطع کانال فلکسیبل می باشد. در واقع قابل استفاده برای نصب محصولات دارای مقطع گرد است.

بست لوله فلکسی به دلیل مقرون به صرفه بودن و منعطف بودن در زمینه های کشاورزی، آبیاری و مصارف ساختمانی، و… استفاده می شود.

لازم به ذکر است که بگوییم سایز بست لوله فلکسی باید با سایز لوله فلکسی متناسب باشد. شما می توانید که انواع لوله فلکسیبل و بست ها را به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *