مشخصات انواع لوله

در این مطلب به موضوع مشخصات انواع لوله از جمله لوله فلکسیبل و لوله فولادی می‌پردازیم. در ابتدا توضیح کلی در مورد انواع لوله می‌دهیم.

برای انتقال منظم جریان سیال از لوله‌ها استفاده می‌نمایند. لوله‌ها از نظر طولی، ابعاد و سایزهای متفاوتی دارند و با توجه به نوع کاربری لوله می‌توان آن‌ها را به صورت بلند و یا کوتاه مورد استفاده قرار داد. انتخاب کردن لوله‌ها معمولا با توجه به ضخامت دیواره لوله، قطر خارجی، شاخص API می‌باشد.

لوله‌های تولید شده در متریال‌های متفاوتی می‌باشند. مثلا آلومینیوم، برنج، فولاد، پلاستیک‌هایی مانند PVC و … می‌باشند. برای انتخاب لوله در یک سیستم انتقال سیال موارد تعیین کننده‌ای همچون دبی و فشار سیال، دمای سیال، نوع سیال، میزان خورندگی سیال، شرایط آب و هوای محیط، محل قرارگیری لوله میزان ارتعاشات موجود در سیستم لوله کشی و … دخیل می‌باشند.

گفتنی است که لوله‌ها می­‌توانند دارای مقطع دایره‌ای، مربع، مستطیل و بیضی باشند. لوله‌های با مقطع دایره‌ای دارای بیشترین کاربرد هستند و به ندرت از لوله‌ها با شکل مقاطع دیگر استفاده می‌­شود. و اما در رابطه با ضخامت آن‌ها باید بگوییم که با توجه به سایز این لوله‌ها در ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌شوند.

در صنعت اغلب از لوله‌های فولادی استفاده می‌شود اما باید گفت انتخاب جنس مناسب برای لوله از لحاظ مقاومت لوله و عمر کارکرد آن بسیار مهم می‌باشد. در این انتخاب باید عوامل مختلفی نظیر شرایط محیطی کارکرد لوله، دما و فشار سیال عبوری و خورندگی سیال را باید در نظر گرفت.

در این زمینه استاندارهای مختلفی وجود دارد که استانداردهای API و ASTM مهم‌ترین استانداردها در زمینۀ انتخاب جنس لوله هستند. باید بدانید که لوله‌های فولادی در دو نوع درزدار و بدون درز تولید می‌شوند. لوله‌های درزدار به وسیلۀ اتصال پلیت‌های خم شده و لوله‌های بدون درز به صورت اکسترودینگ توسط قالب‌های مختلف تولید می­‌شوند.

مشخصات لوله فلکسیبل

این لوله ها بدنه ای از جنس آلومینیوم 100 میکرون و یا پلی اتیلن مقاوم دارند. انعطاف پذیری لوله های فلکسیبل بسیار فوق العاده می باشد. مقاومت آن ها بسیار بالا و وزن سبکی دارند. عمر بالا و عایق حرارتی نیز می باشند که از سطح صاف و همواری برخوردار است.

خرید لوله فلکسیبل

مشخصات لوله مانیسمان

در سیستم های فشار بالا و دما بالا معمولا از لوله های مانیسمان یا بدون درز استفاده می شود. زمانی محیط ها خورندگی بالایی دارند استفاده از این لوله ها بسیار مناسب است زیرا دارای دوام بیشتری می باشند شما می توانید که در تمام طول لوله مقاومت یکنواخت و ساختار یکنواختی را مشاهده نمایید.

روش های تولید لوله های مانیسمان روش هایی همچون ریخته گری شنی، مانیسمان، ریخته گری گریز از مرکز و غیره می باشند. کاربرد لوله های مانیسمان در مصارف و کار های تاسیساتی می باشند. در رابطه با مشخصات لوله های رده 20 مانیسمان باید بگوییم که برای گازکشی داخل ساختمان که به صورت توکار می باشد.

گفتنی است که ساختمان هایی که تا 5 طبقه هستند در آیین نامه نظام مهندسی کشور حتما باید از لوله مانیسمان رده 20 را مورد استفاده خود قرار می دهند. اما لوله های رده 40 مانیسمان  برای برج و تجهیزات آتشنشانی استفاده می شوند کاربرد دیگر این لوله ها این لوله در صنایع دارویی و غذایی می باشد.

مشخصات لوله گالوانیزه لوله سیاه درز دار

همان گونه که از نام این لوله ها مشخص است درزدار می باشند با استفاده از لوله کردن ورق و جوشکاری می توان که درز آن ها را تولید کرد. این لوله ها معمولا برای انتقال بخار و گاز و آب در سیستم های آتشنشانی و تاسیسات فشار متوسط یا فاضلاب ها مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها هزینه تولیدشان کمتر می باشد گفتنی است که و نسبت به لوله های مانیسمان قیمت پایین تری دارد.

همچنین حد تحمل فشار و دمایی پایین تری نسبت به لوله های مانیسمان دارد. این لوله ها را می توان که با استفاده از فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی ساخت و دارای خط جوش می باشند. این لوله ها در انواع لوله سیاه درزدار سبک ، لوله سیاه درزدار سنگین و لوله سیاه درزدار API تولید می شوند.

در حقیقت از لاین لوله ها در خطوط آبرسانی گرم و سرد، ستون های برق تاسیسات ساختمانی، موتورخانه و گازرسانی ساختمان ها استفاده می شود. باید بدانید که لوله های درز دار درزمان کمتری می توان تهیه شو چرا که در دسترس می باشند، ضخامت در این لوله ها پیوسته و پایدار می باشد، سطح داخلی این لوله ها قابل کنترل می باشد.

معمولا سطح داخلی این لوله ها در شکل های مختلف بر حسب نیاز مورد استفاده قرار می کیرند برای مثال روغن کاری شده، سیاه، الکتروگالوانیزه، گالوانیزه عمیق و …

مشخصات لوله گالوانیزه

یک نوع از لوله  های فولادی لولهه های گالوانیزه می باشند که به دو نوآهنی و فولادی می توان آن ها را مشاهده کرد که لوله ها فولادی گالوانیزه براق تر و سبک تر از لوله های آهنی گالوانیزه می باشند. کاربردد این لوله  ها در محیط های اسیدی و مستعد زنگ زدن، گلخانه ها،  در تجهیزات تهویه مطبوع، تصفیه خانه ها، حصارکشی، سیستم های تخلیه فاضلاب می باشد. این لوله ها اغلب در  سیستم زیرزمینی کاربرد ندارد. برخی از مشخصات این لوله عبارت اند از :

  • رنگ این نوع از پایپ‌ ها خاکستری و بعضاً تیره می باشند.
  • این لوله ها در ارتفاع های متفاوتی دیده می شوند اما معمولا در ابعاد شش متری تولید می شوند.
  • قطر لوله های گالوانیزه بین 2 تا 8 اینچ متغیر می باشد.

نوع فولادی این لوله ها از مرغوب ترین پایپ ها می باشند مادامی که  این پایپ به صورت لوله فولادی گالوانیزه در می‌آید، کیفیت و مزایای آن را دوچندان می کند. این موضوع باعث می‌شود قیمت لوله گالوانیزه فولادی بالاتر نوع معمولی و حتی بالاتر از قیمت انواع لوله گالوانیزه باشد.

مشخصات لوله فولادی

این لوله ها از فولاد کربن ساخته شده اند. لوله ها استوانه های تو خالی هستند که دو سر آن باز می باشد و به صورت دایره ای شکل می باشند لوله ها می توانند که با متریال های مختلفی تولید شوند.  مثلا PVC ، استیل، فولادی، بتنی، آلومینیوم و … باشند در حقیقت لوله های فلزی متداول ترین لوله ها در لوله کشی صنعتی می باشند. چرا که از ویژگی های خوبی مانند مقاومت در برابر گرما، استحکام بالا می باشند. برخی ویژگی این لوله ها عبارت اند از :

  • مقاومت فشاری بالا
  • گستردگی سیستم های محافظ در برابر خوردگی
  • دارای مقاومت کششی بالایی می باشند.
  • افزایش تداوم با اتصالات جوشی
  • امکان تولید وسیع با قطر و ضخامت مختلف

خرید لوله فولادی

جنس لوله های فولادی از فولاد کربن می باشد و از قطر بسیار بزرگی برخوردار می باشند. معمولا از لوله های فولادی در لوله کشی آب و فاضلاب استفاده می شود و در زیر خاک قرار می گیرند.

زمانی که از لوله های فولادی استفاده می کنید به خاطر داشته باشید که لوله هایی که در لوله کشی گاز به کار گرقته می شوند باید از نوع فولاد سیاه یا کربن استیل باشد. لوله های فولادی از نظر ابعاد ، ساخت و مواد، وزن ، آزمایشات و … با استاندارد های ISIRI، IGS، IPS، API، ASTM، AGA،  MSS-SP و DIN  مطابقت داشته باشند.  قسمت بیرونی لوله های فولادی باید بسیار صاف و هموار باشد. گفتنی است هر چه قدر که رده لوله فولادی بالاتر باشد ضخامت جداره لوله بشتر می باشد.

مشخصات لوله داربست

این لوله ها موجب تشکیل اسکلت بندی سازه های داربستی می شوند. لوله داربست لوله های درز دار می باشند که برای تولید آن ها از ورق سیاه استفاده می شود. کاربرد این لوله ها این است که ای دسترسی به نقاط سخت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله در دو نوع سبک و سنگین با شرایط وزنی مختلف تولید شده و سایز استاندارد آن شامل قطر خارجی 48.3 و ضخامت دیواره 3.2 میلیمتر در طول 6 متر می باشد.

باید بدانید که کیفیت لوله های داربست تولید شده توسط کارخانه های مختلف به عواملی مانند آلیاژ های بکار رفته در روند تولید، ضخامت، جنس  و … بستگی دارد. از جمله لوله های داربستی می توان به داربست چکشی ستاره ای، داربست مثلثی، داربست چکشی کاسه ای اشاره کرد. اما در رابطه قیمت لوله ها باید بگوییم که عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن ها وزن لوله، جنس لوله، سایز که تعیین کننده قطر داخلی و قطر خارجی لوله می باشند.

اما شاید از خود بپرسید که داربست چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که داربست سازه ای فلزی و موقت است که برای دسترسی به نقاط کور و دشوار در تعمیرات و یا هنگام ساخت ساختمان ها و یا دیگر سازه ها کاربرد دارد. همچنین ازآن به عنوان تکیه گاه برای قسمتی از سازه ها استفاده می شود.

مشخصات لوله اسپیرال

به ورق های فلزی مارپیچی شکلی که در اندازه ها و ابعاد مختلف تولید می شوند لوله اسپیرال گفته می شود. این لوله ها می توانند که طولی بین 6 تا 12 متر داشته باشند. نوع جوشی است که باعث اتصالات این لوله‌های مارپیچی شکل می‌شود؛ زیرا این جوش‌ها هستند که میزان استحکام و قدرت جداره لوله را در برابر فشارهای وارده مشخص می‌کنند.

باید بدانید که  بسته به استفاده ای که از لوله های اسپیرال خواهد شد، پوشش دهی خارجی و داخلی روی آن ها انجام می شود که برخی از انواع پوشش دهی ها عبارتند از: اپوکسی مایع  پودر اپوکسی، اتصال ذوبی، پلی اتیلن سه لایه ، بیتوسیل ، بیتومن… لوله اسپیرال از رول های ورق باز شده و صاف تولید می شود.

ورق مسطح شده توسط غلطک های زاویه دار به یک استوانه با قطر مورد نظر شکل می گیرد. جوش داخلی و خارجی درز مارپیچ لوله رابه صورت کامل مهر و موم می کند و در انتهای کلاف ورق ، یک رول ورق جدید به لبه انتهایی لوله جوش داده می شود و یک درز بر روی عرض لوله ایجاد می کند.

مشخصات لوله جدار چاه

معمولا این لوله ها را در پروژه های حفاری و عمرانی، کشاورزی و غیر مورد استفاده قرار می دهند. این نوع لوله ها در دو نوع شیار دار و بدون شیار دیده می شوند که با توجه به کاربردشان می توان آن ها را مورد استفاده قرار داد.

این لوله ها در دو مدل 6 و 12 متری تولید می شود که در ابتدا هیچگونه شیار و شکافی در سطح خود نمیابد. این لوله ها که از طریق اکسترود کردن لوله های فولادی ویا روش های دیگری همچون روش های چرخشی و با دو روش سرد یا گرم بسته به نحوه استفاده تولید میشوند.

مشخصات لوله مسی

این لوله ها در انتقال حرارت و برودت جریان الکتریکی کاربرد دارند. با توجه به نیاز آن ها را با درصد خلوص تفات می توان مشاهده نمود. بنا به نیاز در سه دسته TPC, DHP, DLP می توانید آن ها را در بازار مشاهده نمایید. می توان گفت که لوله های مسی زیر مجموعه لوله های استیل می باشند.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *