مراحل تولید لوله مانیسمان

این لوله ها توسط مانیسمان ( Manisman ) اختراع شده اند به همین دلیل به آن ها مانیسمان می گویند. در واقع به این لوله ها “سیملس” هم می گویند. این لوله ها نوعی لوله بدون درز می باشند. به عبارتی در این سطح این لوله ها شما هیچ گونه جوش و یا درزی را نمی توانید مشاهده کنید. لذا مراحل تولید لوله مانیسمان با سایر لوله ها بسیار متفاوت می باشد. هنگام طراحی و تولید این لوله ها به جای خم کردن ورق های فولادی، ورق ها را به صورت لوله در می آورند. و آن ها را جوشکاری می کنند.

زمانی که شمش فولادی را بین دیسک ها و یا غلطک های مخصوص قرار می دهند به آن ها نیروی کششی در عملیات نورد اعمال می کنند. این امر موجب می شود که طول این لوله ها بیشتر شود. بعد از مرحله گداخته شدن با پرتاب کردن سمبه ای به داخل شمش، سوراخی را در مقطع فولادی ایجاد می کنند. و در نهایت شکل لوله را به خود می گیرد. تمام این مراحل یاد شده موجب می شوند که لوله مانیسمان تولید شود.

ویژگی منحصر به فردی که لوله های مانیسمان دارند این است که در برابر فشار مایعات و یا گاز ها تحمل بسیار زیادی دارند. کاربرد این لوله ها در صنایع حساسی همچون تانکر های حمل و نقل مواد سوختی و قابل اشتعال، صنایع پتروشیمی، صنایع اسلحه سازی، آزمایشگاه های حساس و… میباشد. لوله هایی که هم ظافت داشته باشند هم استحکام، بویلر ها و … می باشد. در ادامه به صورت تخصصی تر مراحل تولید مانیسمان را برای شما بیان می کنیم پس با ما همراه باشید. مراحل تولید لوله مانیسمان

 

مرحله برشکاری

اولین مرحله از مراحل تولید لوله مانیسمان مرحله برشکاری است. همان گونه که از نام این مرحله مشخص است برشکاری انجام می شود. یعنی برای شروع بیلت ها و یا شمش های فولادی را به دو طول متفاوت برش می دهند. معمولا بیلت ها و یا شمش های فولادی را به طول های 6  و یا 12 متری برش می دهند. که هر کدام از آن ها کاربرد های متفاوتی دارند. پس از برشکاری به سراغ مرحله بعدی یعنی گرمادهی می روند که در ادامه آن را بررسی می کنیم. 

مرحله گرمادهی

دومین مرحله برای تولید لوله های مانیسمان مرحله گرما دهی می باشد که پس از مرحله برشکاری انجام می شود. در این مرحله برای این که شمش های فولادی گرما ببینند و این گرما را در حدی حس کنند که انعطاف پذیر شوند، معمولا آن ها را در کوره های مخصوص قرار می دهند. سپس برای مرحله بعدی آماده می شوند که مرحله بعدی سوراخ کاری است. لازم است بدانید که این مرحله به وسیله کوره قوسی انجام می شود. این کوره از سوخت گاز استفاده می کند.

مرحله سوراخ کاری

پس انجام برشکاری و گرمادهی نوبت به انجام مرحله سوراخ کاری یا مرحله Piercing می رسد. در مرحله سوراخ کاری ( Piercing ) به وسیله یک میله نوک تیز، شمشی که گداخته شده است را سوراخ می کنند. دستگاهی که دراین مرحله مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه لخ پرس نام دارد. با استفاده از این دستگاه شمش را از مرکز سوراخ می کنند. و پس از آن به سراغ مرحله بعدی که به آن مرحله الانگاتور می گویند، می روند. حالا با هم مرحله الانگاتوری را بررسی می کنیم.   

مرحله الانگاتور

چهارمین مرحله تولید لوله های مانیسمان ” مرحله الانگاتور ” می باشد. در این مرحله توسط دستگاه النگیتور شمش های فولادی همگن سازی و گرد می شوند. این مرحله پس از انجام سوراخ کاری انجام می شود.

مراحل تولید لوله مانیسمان

مرحله پرتاب سمبه

مرحله پرتاب سمبه را می توان به عنوان جالب ترین و اصلی ترین مرحله تولید لوله های مانیسمان نام برد که پس انجام مرحله الانگاتوری انجام می شود. البته به این مرحله شلیک سنبه هم می گویند. در این مرحله سمبه ای با طول 12 متر را با سرعت بسیار بالا به شمشی که گداخته اند پرتاب می نمایند. این کار باید انجام شود تا در تمام طول مقطع شمش سوراخی را به صورت یکدست و یکنواخت ایجاد کنند و شکل لوله را به خود بگیرد. پس انجام این مرحله به سراغ مرحله جداسازی سمبه می روند.

مرحله تاب گیری

زمانی که سطح لوله مانیسمان در هنگام تولید دارای پیچش یا فرورفتگی یا … شود در این مرحله از کار آن ها را بر طرف می کنند.

مرحله جداسازی سمبه

زمانی که سمبه را به شمش پرتاب می کنند تا سوراخ ایجاد شود باید آن را جدا کنند که در مرحله جداسازی سمبه این کار انجام می شود. همان گونه که از نام این مرحله مشخص است سمبه 12 متری را که وارد شمش فولادی شده است را از درون لوله جدا می کنند و پس از آن به سراغ مرحله کروی سازی می روند.

مرحله کروی سازی

حال که سمبه وارد شده به شمش را از آن جدا کردند به سراغ مرحله کروی سازی می روند. در این قسمت که سر و ته لوله بسیار برنده و تیز دیده می شود باید از این حالت خارج شوند. معمولا سر و ته لوله مانیسمان را به صورت گرد و کروی در می آورند به عبارت ساده تر آن ها را صاف می کنند.  

مرحله کشش لوله

و اما مرحله بعدی از مراحل تولید لوله های مانیسمان که انجام می شود مرحله ” کشش لوله ” می باشد. در این مرحله مشخصه هایی همچون ضخامت شمش اولیه، لوله مورد نظر در نظر گرفته می شود. بر اساس آن ها و بر اساس استاندارد های تعیین شده در این مرحله لوله ها باید کشیده شوند تا به سایز مورد نظر یا در خواستی برسند. معمولا در مرحله کشش لوله ها در اندازه های متفاوتی تولید می شوند و می توان تا 24 متر آن ها را کشید و به سپس وارد مرحله بعدی می شوند که مرحله خنک سازی نام دارد.

مرحله خنک سازی

می توان گفت که لوله های مانیسمان پس از طی کردن مراحل متفاوت به شکل و اندازه دلخواه رسیده اند و حال باید آن ها را سرد کرد. در این مرحله لوله ها به وسیله فرآیندی خاص و آب خنک می شوند. معمولا پس انجام مراحل قبلی دمای لوله بسیار بالا می باشد. باید این لوله ها وارد آب شوند تا خنک شوند که در این مرحله از کار این کار را انجام می دهند. پس از این که لوله ها سرد  و یا خنک شدند به سراغ مرحله بعدی می روند.

مرحله تمیزکاری

به مرحله تمیز کاری، اسید شویی هم می گویند. در این مرحله تمام ضایعاتی که از مراحل قبل بر سطح  لوله مانیسمان و یا داخل لوله باقی مانده است را تمیز و پاک می کنند.  

مرحله کونیک کاری

مرحله کونیک کاری یک مرحله دیگر از مراحل تولید لوله مانیسمان می باشد که پس انجام مرحله تمیز کاری به سراغ آن می روند. در این مرحله برای این که لوله های تولید شده از ظاهری مناسب بهره ببرند و همچنین دارای سطح مقطع مناسبی برای جوشکاری باشند، معمولا سر و ته لوله ها را به صورت صاف و یک نواخت می کنند.   

مراحل تولید لوله مانیسمان

مرحله پولیش کاری

پس از انجام تمام مراحل گفته شده نوبت به مرحله روغن کاری و پولیش می رسد. در این مرحله با استفاده از روغن های مخصوص لوله ها را پولیش کاری می کنند و آن ها را بسیار براق می کنند. نا گفته نماند که این مرحله را بیشتر برای مشتریان خارجی انجام می دهند. به عبارت ساده زمانی که می خواهند لوله ها را صادر کنند این مرحله را انجام می دهند لذا ظاهر و نمای لوله ها بهتر می شود. 

مرحله بسته بندی

و اما آخرین مرحله تولید لوله های مانیسمان مرحله ” بسته بندی ” می باشد. در این مرحله لوله های مانیسمان توسط تسمه هایی که به صورت شش ضلعی هستند بندیل بندی می شوند. در صورت نیاز سر و ته آن ها را با درپوش هایی پلاستیکی می بندند و در نهایت لوله ها آماده بار گیری خواهند بود و آن ها را به دست مشتریان می رسانند.

با توجه به آن چه که قبل تر گفتیم متوجه می شوید که لوله های مانیسمان با توجه به کاربرد حساسی که در صنایع تحت فشار دارند. از اهمیت بالایی بهرمند می باشند. برخی از ویژگی های منحصر به فرد این لوله ها موجب افزایش طول عمر آن ها می شوند. برای مثال می توان به یکدست بودن لوله ها، نبود درز و یا خط جوش و… موجب می شوند که استحکام و مقاومت این لوله ها نسبت به تغییر دما و خوردگی بیشتر شود. در این مطلب سعی کردیم که تمام مراحل را واضح و شفاف برای شما ذکر کنیم. قیمت این لوله ها با توجه به روش های مختلف تولیدی و انرژی و تجهیزات مورد نظر و … متفاوت میباشد.

شما می توانید که با توجه به میزان فشار، دما، شرایط کاری، کاربرد و… بهترین انتخاب را از نظر استاندارد و سایز لوله ها داشته باشید و آن ها را به مدت طولانی مورد استفاده خود قرار دهید.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *