گلند چیست؟

گلند چیست؟ گلند که در اصطلاح GLAND خوانده می‌شود در مقابل رطوبت ، گرما، شعله آتش و خوردگی مقاوم میباشد. گلندها دارای انواع مختلفی هستند و در شرایط محیطی مختلف قابل استفاده می باشند.
گلندها انواع مختلفی دارند و با توجه به جنس، ابعاد، رزوه و نوع درجه حفاظتی به صورت های مختلف تقسیم می شوند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- گلند پلاستیکی: این گلندها تنوع بالایی دارند و مقاومت بالایی نسبت به محلول‌های اسیدی و انواع مواد خورنده دارند. لذا به خوبی قابل استفاده در محیط‌های آزمایشگاهی و کارخانه‌های مختلف هستند. این گلندها در مقابل دمای بالا مقاومت کمی دارند و در صورتی که محیط دارای احتمال اشتعال است گزینه مناسبی نیستند. گلندهای پلاستیکی دارای رنگ بندی مختلفی هستند و می‌توان آنها را کدگذاری نمود.

2- گلند فولاد ضد زنگ: این گلندها ضد زنگ هستند و از درجه حفاظتی IP69 و IP68 برخوردار هستند. این گلندها خاصیت مقاومت در مقابل خوردگی را دارند و در مقابل الکل، بنزین و اسید واکنش نشان نمی‌دهند. از این گلندها در صنایع سیم‌کشی و برق تلفن استفاده می شوند.

3- گلند برنجی: این گلندها از جنس برنج هستند و از پوشش نیکل برخوردارند. لذا در ماشین آلات و نیرو دریایی استفاده می‌شوند. گلند برنجی در مقابل دما مقاومت خوبی دارد و می تواند دمای 40 تا 120 درجه را تحمل کند.

4- گلند آلومینیومی: این گلندها از جنس آلومینیوم بوده و دارای روکش پی وی سی هستند. برای محیط‌های رو باز و بسته کاربرد خوبی دارند. درجه حفاظتی آنها IP66 است.

5- گلند پی وی سی: این گلندها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و بسیار سبک بوده و انعطاف پذیری بالایی دارند. لذا در محیط‌های مختلف کاربرد دارند.

گلند فلزی دو پیچکاربرد گلند در صنایع

گلندها به سبب داشتن تنوع بالا و کیفیت مناسب و داشتن درجه حرارتی متفاوت دارای کاربردهای مختلفی در صنایع هستند. برخی به صورت ضد انفجار بوده و در محیط‌های شیمی، پتروشیمی و صنعت نفت و گاز استفاده می‌شوند.
یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای گلند در صنایع لوله‌کشی آب و فاضلاب است. این گلندها دارای مقاومت بالا در مقابل آب و رطوبت هستند.
به صورت کلی از گلندها در صنایع مختلف برق، آب و فاضلاب، نفت و گاز، پتروشیمی و صنعت ساختمان استفاده می‌شود.

انواع گلند براساس ابعاد و رزوه

گلند بر اساس نوع ابعاد و رزوه به 4 دسته اصلی زیر تقسیم می‌شود:

گلند نوع پی جی PG

این گلندها طبق استاندارد DIN 40430 تهیه و تولید می‌شوند.این گلندها در ابعاد و قطرهای مختلفی وجود دارند و با توجه به عدد درج شده در کنار PG می‌توان به ضخامت آنها بر حسب میلی متر پی برد.

گلند نوع متریک M

این گلندها دارای رزوه متریک بوده و بر اساس استاندارد ایزو تولید می‌شوند. در کنار عبارت M عددی درج می شود که نشان دهنده قطر خارجی پیچ و گلند بر حسب میلی متر خواهد بود.

گلند نوع NPT

این گلندها طبق استاندارد بین المللی تولید شده‌اند. دارای دو مدل صاف و مخروطی بوده و کاربردهای بسیاری دارند. از مهم ترین ویژگی آن می‌توان به استحکام بالا و آب بندی محکم آن اشاره نمود. در کنار عبارت NPT عددی درج می‌شود که نشان دهنده قطر خارجی بر حسب اینچ است.

گلند نوع جی G

این گلندها دارای استانداردهای فنی بی اس پی بوده و دارای روش اتصال نر و مادگی می‌باشد. بعد از عبارت G عددی درج می‌شود که نشان دهنده قطر خارجی پیچ است.

گلند پلاستیکیانواع گلند بر اساس درجه حفاظت

گلندها بر اساس درجه حفاظت به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

IP67

این درجه حفاظت از مهم ترین درجه‌های حفاظتی محسوب می‌شوند. خاصیت ضد آب بودن و دوام بالا در مقابل آب و هوای سخت را نشان می دهد. در مقابل گرد و غبار مقاوم بوده و می‌توانند تا عمق 1 متر در آب غوطه ور شوند.

IP68

این درجه حفاظت نشان دهنده مقاومت بیشتری در مقابل آب است. این گلندها قادرند همیشه در فشار باشند چرا که از درجه حفاظتی بسیار بالایی برخوردارند.

IP69

این گلندها دارای خاصیت حفاظت در مقابل آب هستند و برای جعبه تقسیم حساس قابل استفاده اند.

گلند های آرموردار

این گلندها به دو مدل آرموردار و بدون آرمور تقسیم می‌شوند. دارای دو پوشش غلاف دورکابل‌ها هستند. این گلندها دارای مقاومت بالاتری هستند و در مقابل آسیب محفوظ می‌باشند. گلندهای آرموردار زمانی استفاده می‌شوند که محیط دارای بار و آسیب مکانیکی باشد.

گلندهای بدون آرمور از جمله گلندهای بدون آب بندی هستند که دارای یک لایه آب بندی خارجی هستند. این گلندها کاربردهای بسیاری دارند.

گلند آب بندی گلند ضد انفجار

برخی گلندها تحت عنوان گلند ضد انفجار خوانده می‌شوند و از پرکاربردترین مدل‌های گلند می‌باشند. دارای ویژگی‌های فنی ضد اشتعال خواهند بود. چرا که دارای پوشش ضد آتش بوده و در مناطق پر خطر و قابل اشتعال استفاده می‌شوند. این گلندها طبق استاندارد IEC & EN 62444 ، IEC 60079، IEC 60092، NFPA 70، API RP 14F و API RP 14FZ تولید می‌شوند. برای مشاهده دیگر محصولات کلیک کنید.

قبل از خرید و تهیه گلند نیاز است به موارد زیر توجه نمایید:
1. محیط قابل استفاده: محیط های رو باز یا رو بسته تاثیر به سزایی در خرید گلند دارند.

2. میزان ایمنی مورد نیاز در محیط: میزان ایمنی مورد نیاز در محیط از اهمیت به سزایی برخوردار است. چرا که در محیط های خطرناک یا دارای قابلیت اشتعال نیاز به استفاده از گلندهای ضد انفجار خواهد بود.

3. دمای محیط: اگر دمای محیط ثابت یا متغیر باشد نیاز به گلندهایی است که از مقاومت بالایی نسبت به حرارت برخوردار باشند.

4. میزان رطوبت محیط و گرد وغبار: برخی مدل‌های گلند نسبت به رطوبت مقاوم بوده و می‌توانند در محیط‌های مرطوب فعالیت کنند. لذا با توجه به میزان رطوبت می‌توانید مدل گلند مورد نظر را انتخاب نمایید.

5. وجود گازهای خورنده: وجود گازهای خورنده در محیط حائز اهمیت است. در صورتی که محیط حاوی این گازها است بهتر گلندی را انتخاب کنید که از مقاومت کافی برخوردار باشد.

سخن آخر

گلندها انواع مختلفی دارند و هر یک از مشخصات خاص خود برخوردار می باشند. گلندها از کیفیت بالایی برخوردارند و کاربردهای متفاوتی در صنعت دارند. برای تهیه و خرید آنها نیاز است با تمامی ویژگی‌شان آشنایی کامل داشته باشید و با توجه به نیاز پروژه بهترین و مناسب ترین آنها را انتخاب نمایید. قبل از خرید گلند به جنس و درجه حفاظتی و سایز و ابعاد و عایق آن توجه نمایید. شما نیر می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در خصوص انواع گلند و کارکرد آن با ما به اشتراک بگذارید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *