نصب جعبه تقسیم برق در 8 مرحله

در این مقاله قصد داریم که نصب جعبه تقسیم برق در 8 مرحله را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

جعبه تقسیم برق جعبه ای است که سیم کشی تمام ساختمان به همراه فیوزها در آن قرار می‌گیرند. این جعبه را به جعبه فیوز و تابلو برق واحدها هم می‌شناسیم. به هر حال کارکرد آن قلب تپنده برای برق رسانی در هر ساختمان یا محل مسکونی است. معمولاً در نزدیکی در ورودی ساختمان قرار دارد.

حدود دو نیم متر از کف یا سیصد متر از سقف فاصله دارد. اگر مثل دیوار حیاط سقفی وجود نداشته باشد، دو و نیم متر از کف را در نظر می‌گیریم. هر جعبه برق شامل تعدادی فیوز می‌شود که تعداد آن مشخص است.

به عنوان مثال جعبه فیوز هشت تایی برای نصب هشت کلید مینیاتوری جا دارد و جعبه برق 12 تایی هم به همین ترتیب. هر کدام از این جعبه ها، برای ساختمان های متفاوتی کاربرد دارند.

کاربرد جعبه تقسیم برق

جعبه تقسیم برق عضو ضروری در هر ساختمان است. به طوری این جعبه الکتریکی استاندارد در چهار چوب خانه قرار می‌گیرد تا کابل ورودی برق ساختمان بین واحدها تقسیم و منشعب شود. تکلیف مصرف برق هر کدام از واحدها با این جعبه مشخص می‌شود. به طور معمول برق آسانسور و برق عمومی و موتورخانه، فیوزهای  جداگانه ای دارند. نمی‌توان برای تقسیم برق از سیم کشی معمولی استفاده کرد. لازم است که کنتورها و فیوزها درون یک جعبه محافظت شده قرار بگیرند که ایمنی بیشتری داشته باشند. اتصالات این جعبه برق باید در دسترس باشند  تا بتوان آنها را تعمیر و تعویض کرد. اما در حالت  کلی با بسته شدن در جعبه تقسیم، در مقابل عوامل محیطی و فیزیکی محافظت می‌شود. بدون سوراخ و یکدست بودن آن، به همین دلیل است.کاربرد جعبه تقسیم برق

مراحل نصب 

حالا که با کارکرد جعبه تقسیم برق در ساختمان آشنا شدیم، لازم است که بدانیم که استانداردهایی برای این جعبه وجود دارند. تمام سیم‌ها باید درون جعبه قرار بگیرند. هیچ کدام از سیم‌ها نباید درون جعبه تقسیم لخت باشند. هر سیم باید توسط گلند، فیوز، یا تجهیزات دیگر محافظت شده باشد. خطای اتصال کوتاه در جعبه تقسیم برق می‌تواند کل سیم کشی ساختمان را خراب کند.

سیم‌های ورودی و خروجی باید مشخص باشند. چیدمانی که درون جعبه تقسیم هست باید منظم و قابل شناسایی باشد. به طوری که هر مهندس دیگری بتواند با نگاه کردن به سیم‌ها، شرایط ورود و خروج آنها را درک و بررسی کند. تعمیر و تعویض کردن آن باید به سادگی انجام شود.

مرحله ۱ ) قطع کردن برق

اولین کاری که باید انجام داد، قطع کردن برق‌های ورودی به جعبه تقسیم است. قبل از هر چیزی، با سوییچی که وجود دارد تمام ورودی‌های برق را قطع می‌کنیم. این سیم‌ها باید به طور کامل خالی از برق باشند. پیدا کردن سوییچ‌ها اولین کاری است که قبل از دست زدن به جعبه تقسیم نیاز دارید.

اگر در حین کار، برق وارد جعبه تقسیم بشود، امکان خطای اتصال کوتاه، برق گرفتگی و خطرات دیگر نیز هست. جریان را به طور کامل  قطع کنید تا خطری شما را حین فعالیت یا بعد از آن، تهدید نکند.

مرحله ۲ ) آزمایش سیم‌ها

سیم‌ها را باید توسط تستر آزمایش کنید. هر کدام از سیم‌های ورودی، باید خالی از برق باشند. در صورتی که هر کدام از آنها هنوز دارای برق باشند، باید سوییچ قطع کردن آن را پیدا کرد. هیچ ولتاژی درون سیم‌ها نباید وجود داشته باشد. تا زمانی که ولتاژ برق خالی نشده باشد، هیچ کاری نباید انجام داد. همان طور که در بالا توضیح دادیم، ولتاژ وارد شده به سیستم می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد.آزمایش سیم ها

مرحله ۳ ) برداشتن حذفی

حذفی یا همان در جعبه فلزی را برمی داریم. هر کابل درون صندوقی وارد می‌شود. در هر کدام از این صندوق‌ها را بردارید تا ورودی و خروجی کابل‌ها مشخص بشوند. معمولاً پیچی روی این حذفی‌ها قرار دارد که با انبردست قابل پیچاندن است. بعد از باز کردن این پیچ و مهره‌ها، نوبت به باز کردن در اصلی می‌رسد. معمولاً به علت محکم بودن، نیاز به چکش و پیچگوشتی دارد تا به طور کامل از بدنه جدا شود.

مرحله ۴ ) وصل گیره به هر کابل

نظم و ترتیب در درون جعبه تقسیم اهمیت زیادی دارد. هر کدام از کابل‌ها را با یک گیره مشخص کنید. اگر جعبه الکتریکی پلاستیکی روبروی شماست، احتمالاً حذفی ندارد. کابل‌ها در درون این جعبه‌ها، گیره‌های داخلی دارند. اما در جعبه‌های فلزی به جای آن، بست‌های داخلی وجود دارد.

عدم وجود این بست‌ها باعث می‌شود که شما حتماً از گیره کابل استفاده کنید. این گیره‌ها فقط برای حفاظت به کار نمی‌روند، بلکه باعث مشخص شدن مسیرهای ورودی و خروجی کابل‌ها می‌شود. این موضوع هنگام اتصال کابل‌ها به فیوزها اهمیت پیدا می‌کند.

برای این کار، انتهای پیچ گیره را از طریق سوراخی که روی در حذفی وجود دارد، وارد جعبه تقسیم کنید. گیره توسط مهره حلقه ای به کابل محکم می‌شود و کابل را نگه می‌دارد. برای محکم کاری، مهره‌ها را با انبردست بپیچانید و سفت کنید.

مرحله ۵ ) سوار کردن جعبه تقسیم

درون شکاف‌های مختلف، سیم‌هایی وجود دارند که لازم است جدا شوند. ابتدا آنها را بیرون بکشید تا کابل‌ها نیز شل شوند. این کار باعث ایجاد فضایی جدید برای ورود جعبه تقسیم تازه می‌شود. در نتیجه می‌توان جعبه ای که در دست داریم را توسط پیچ‌هایی به قاب یا دیوار پشت آن ببندیم.

توجه داشته باشید که این کار را با دقت انجام بدهید. پیچ‌ها باید خیلی محکم به دیوار و اطراف آن محکم بشوند. 

مرحله ۶ ) محکم کردن سیم‌ها

حالا وارد مرحله محکم کردن سیم‌ها می‌شویم. روکشی که برای کابل یا جلد بیرون نیاز داریم، بین 1.2 تا 1.4 اینچ باید باشد. دسته سیم‌ها نیز باید حدود 6 اینچ یا 15 سانتی باشند که درون جعبه قرار می‌گیرند. اگر لازم باشد، باید سیم‌ها را برش بدهیم تا از انتهای هر سیم، حدود دو سانتی متر را لخت کنیم. در هنگام لخت کردن سیم‌ها باید حواستان باشد که سیم‌ها باید به یک اندازه لخت شوند.

با استفاده از پیچ و گیره‌ها، کابل‌ها را به دیواره نصب کنید. محکم کردن کابل و سیم‌ها نباید به آنها آسیب بزند. جعبه تقسیم پلاستیکی، نیازی به سفت شدن ندارد. درون این جعبه‌ها، برگه‌هایی فنری برای محکم کاری وجود دارند.  

مرحله ۷ ) متصل کردن سیم‌ها

اتصال سیم‌ها به یکدیگر، مرحله مهمی است. همان طور که در بالاتر گفتیم، هیچ سیم لختی نباید درون جعبه تقسیم باقی بماند. سیم‌های لخت مسی یا آنهایی که عایق سبز دارند را به همدیگر متصل می‌کنیم. سیم ارت یا همان سیم زمین، باید به طول پانزده سانتی متر از درون جعبه تقسیم به سیم زمین متصل شود. این سیم کمک می‌کند که جریان‌های اضافی وارد سیم کشی ساختمان نشوند.

سیم‌های سفید که حالت خنتی دارند، به هم  متصل شوند. سیم‌های سیاه هم با بست‌های محکم به همدیگر اتصال پیدا می‌کنند. اگر سیم‌های قرمزی هم وجود دارد، باید به همدیگر وصل شوند. برای اطمینان از پایان کار، تمام سیم‌ها را یکی یکی بکشید تا از استحکامشان مطمئن شوید. سیم‌ها توسط لنت برق عایق شوند که به همدیگر برخورد نکنند.متصل کردن سیم ها

مرحله ۸ ) تکمیل نصب

سیم‌ها باید به دقت درون جعبه بسته شوند. به طوری که هیچ کدام از جعبه بیرون نزنند یا اتصالی با سیم‌های دیگر نداشته باشند. درپوش جعبه را به همان شکلی که جدا کرده بودید، نصب کنید. ابتدا با فشار دادن، درون محفظه تعبیه شده قرار بگیرند. بعد از آن با دو پیچ آنها را محکم و ایمن کنید.

طبق قوانین، درپوش باید بدون سوراخ، یکدست و محکم باشد. بنابراین آن را محکم کنید. در نهایت سوییچ برق را باز کنید تا جریان برق وارد جعبه تقسیم شود. به این نکته توجه کنید که هیچ سیم یا اتصالاتی نباید از جعبه بیرون زده باشد. 

 

 

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *